مقالات

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه

از خانواده Scarabeidae و راسته سخت بالپوشان (سوسکها) هستند که در زیر خاک از ریشه گیاهان مثمر و غیر مثمر و زراعی همچون زرد آلو، سیب، گلابی، کدو، سیب زمینی، نارون و کاج و … تغذیه میکنند. این لاروهای پفکی گاهی تا نابودی کامل و مرگ درخت پیش میروند. در اکثر مناطق ایران به خصوص مناطق سردسیر فعالیت دارد.

مشخصات ظاهری کرم سفید ریشه:

حشره بالغ: سوسکهایی بزرگ به طول ۳۷ میلیمتر و به رنگ قهوه ای با خالهای سفید رنگ پراکنده روی بالپوشها و دارای سه نوار طولی روشن در پشت سینه اول هستند. حشرات نر و ماده را از روی فرم شاخک میتوان از هم تشخیص داد. شاخک هر دو ۱۰ مفصلی است حشرات نر در انتهای شاخک ۷ ورق بزرگ دارند ولی شاخک ماده ها دارای ۵ ورق کوچک است. به علاوه حشرات ماده در ساق پای جلوئی سه خار یا دندانه، در افراد نر دو خار یا دندانه دارند.

زیست شناسی کرم سفید ریشه :

از نظر زندگی، کرم های سفید ریشه اغلب دوره لاروی 2 تا 3 ساله دارند. حشرات کامل بسته به منطقه از اواخر بهار و اوایل تابستان ظهور پیدا میکنند. ظهور حشرات کامل تدریجی بوده و ممکن است حدود یک ماه یا بیشتر ادامه یابد. اوج ظهور و پرواز حشرات کامل کرم سفید ریشه در شرایط آب و هوایی تبریز در هفته دوم تیرماه اتفاق می افتد. پرواز حشرات بعد از غروب آفتاب و اوایل شب انجام می گیرد و معمولاً به سمت نور چراغ جلب می شوند. در هنگام روز سوسک ها بدون حرکت روی تنه و زیر کلوخه ها استراحت می کنند.

حشرات نر برای جلب ماده تولید صدا میکنند. پس از اندکی تغذیه از برگ درختان و وارد کردن خسارت ناچیزی به برگ اقدام به جفت گیری میکنند و بعد از آن می میرند. تمام فعالیت‌های حیاتی، تغذیه، جفت‌گیری و تخمریزی در غروب و اوایل شب انجام می‌گیرد. ۴روز بعد از جفت گیری ماده ها شروع به تخم ریزی میکنند. ماده با پاهای جلویی به عمق تقریبا ۷ سانتی متر خاک نفوذ کرده و در شکاف و ترک های خاک تخم ها را یا به صورت انفرادی یا در دسته های ۶ تایی قرار میدهد. ماده ها نیز پس از تخمریزی می میرند. دوره جنینی 3-2 هفته و در مناطق سرد سیر تا ۳۵ روز هم به طول می انجامد. بعد از آن لاروها وارد خاک می شوند و در سنین اول که جثه کوچکتری دارند نزدیک سطح خاک زندگی میکنند و از ریشه های سطحی و جوان تغذیه میکنند. لارو ها با تغذیه از ریشه باعث قطع شیره نباتی می شوند. گاهی تا ۵۰ عدد لارو روی ریشه یک درخت هم دیده میشود.

میزبان و طرز خسارت کرم سفید ریشه:

یکی از آفات پلی فاژ (همه چیز خوار) بوده و به ریشه و طوقه عده زیادی از گیاهان اعم از درختان میوه، درختان جنگلی، گیاهان زراعی و نباتات زینتی و چمن حمله می کند. لاروهای حشره به مدت سه سال در زیر خاک زندگی می کند و اغلب روی ریشه های ضخیم و غده ای گیاهان از جمله ریشه درختان جمع می شود و با استفاده از قطعات دهان ساینده ی قوی خود از پوست ریشه و طوقه و حتی قسمت های سطحی چوب در زیر خاک تغذیه کرده و ارتباط جریان مواد ریشه و تنه را قطع می کند و بدین ترتیب با توقف شیره نباتی گیاه به زودی زرد و خشک می شود. درختان لطمه دیده از این آفت به علت قطع ریشه ها، استحکام خود را در خاک از دست می دهند و به آسانی لق و کنده می شوند. از طرف دیگر حشرات کامل آفت از برگ و جوانه درختان میزبان تغذیه کرده و در تشدید زیان وارده سهیم هستند. در کشور ما وجود این حشره از تمام استان ها غیر از استان خراسان گزارش شده است. البته در این استان گونه دیگری از جنس پولیفیللا به نام P.adspersa فعالیت دارد که رنگ عمومی آن قهوه ای بوده و کوچکتر از P.olivieri است.

تخم کرم سفید ریشه :

تخم این حشره درشت و بیضی شکل و به رنگ سفید، به ابعاد متوسط 5/2 تا 4 میلیمتر است که معمولاً به طور دسته جمعی در عمق 7 تا10 سانتی متر در خاک اطراف تنه درخت گذارده می شود.

لارو کرم سفید ریشه :

لارو ها به شکل حرف C  انگلیسی هستند و در اصطلاح علمی اسکارابی فرم میباشند. دارای ۳ جفت پای سینه ای نسبتا قوی و روی آخرین نیم حلقه شکمی بدن دو ردیف مو دیده میشود. طول لاروها در انتهای رشد به حدود ۹۰ میلیمتر میرسد.

زمان و نحوه مبارزه با کرم سفید ریشه

اغلب حشره کش های تماسی که معمولاً علیه آفات دیگر درختان به کار برده می شود در صورتی که مصرف آن ها مصادف با ظهور حشرات کامل کرم سفید ریشه باشد در حد زیادی این سوسکها را از بین می برد. لیکن مبارزه شیمیایی علیه مرحله لاروی آفت بهترین و اساسی ترین روش کنترل آن به حساب می آید به ویژه زمانی که لاروها نوزاد از تخم تفریخ شده و در قسمت های بالا و سطحی خاک فعال هستند.

اگر چه در زمین های آلوده به کرم سفید ریشه مبارزه شیمیایی علیه لاروهای سنین مختلف آفت از اواسط بهار تا اواسط پاییز انجام پذیر است لیکن با توجه به طرز زیست آفت، بهترین زمان مبارزه هنگامی است که لاروهای نوزاد و جوان از تخم خارج شده و در قسمت های بالا و سطحی خاک قرار دارند در این هنگام لاروها لخت بوده و حساسیت بدن آن ها به هر نوع سمی خیلی بیشتر است. از آن جایی که هدف اصلی از انجام این مبارزه شیمیایی از بین بردن لاروهای نوزاد سن یک می باشد بنابراین با توجه به دوره زندگی آفت لازم است این برنامه در سه سال، 30-25 روز بعد از مشاهده پرواز اولین حشرات کامل در طبیعت به طور فراگیر انجام گیرد در شرایط آب و هوایی تبریز خروج حداکثر لاروها از تخم در اوایل تا اواسط مرداد ماه اتفاق می افتد.(زمان اوج پرواز حشرات کامل در تبریز 15 تا 20 تیرماه است).

کنترل شیمیایی به صورت لکه ای و در نقاط آلوده باغ انجام میگیرد. ریختن محلول سمی در محدوده سایه انداز درختان آلوده با سم دیازینون به میزان 5/2- 2 لیتر در هزار لیتر آب که بسته به سن و تاج درخت 20 تا 40 لیتر محلول مورد نیاز است. به این ترتیب که ابتدا زیر سایه انداز درختان آلوده را شخم سطحی می زنند تا سم بتواند تا عمق 15 سانتی متری خاک نفوذ کند، سپس آبیاری انجام می شود. 2 تا 3 روز پس از آبیاری اقدام به محلول ریزی، در سایه انداز درخت می کنند. پس از ریختن محلول پای درخت یک آبیاری سبک نیز جهت نفوذ سم در عمق خاک انجام شود. این کار بایستی 3 سال متوالی هر سال 30-25 روز بعد از ظهور اولین حشرات کامل تکرار شود. (از گرانول سم دیازینون نیز می توان با نظر کارشناس استفاده نمود).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *