4 نوع از پرکاربردترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن

مقالات

4 نوع از پرکاربردترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن

به طور کلی مهمترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن که همزمان با سایت های معتبر دنیا  در ایران نیز عرضه شده اند و با ارتقاء این نوع ماشین آلات تولید کنندگان به رقابت فشرده ای در این زمینه دست می زنند عبارتند از:

  1. تراکتور
  2. کمباین
  3. ماشین پنبه پاک کن
  4. هواگردهای کشاورزی

اکنون سعی می کنیم تا هر یک از این ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن را به ترتیب و به منظور آشنایی خوانندگان عزیز با کاربردهایشان معرفی نماییم. لازم به ذکر است برخی از این ادوات کشاورزی و وسایل کشاورزی مربوطه در بازار ادوات کشاورزی ایران  نیز موجود بوده و بخشی نیز به دلایل متعددی در این بازار وجود نداشته و لازم است تا تمهیدات مختلفی برای تولید یا واردات آن نیز اندیشیده شود.

1- تراکتور

کاربرد اصلی تراکتور به منظور یدک کردن یا کشیدن بارهای اضافی و سنگین است. امروزه به منظور استفاده از انواع تجهیزات و وسایل کشاورزی مختلف از تراکتورهای مخصوصی که به همین منظور تولید شده اند بهره گرفته می شود.

 در ایران نیز انواع تراکتور تولید شده و مورد استفاده قرار می گیرد که تراکتورهای شاسی بلند، زنجیری، شخم زنی و باغبانی از آن جمله هستند. کارخانه تراکتورسازی تبریز یکی از تولیدکنندگان عمده این نوع ماشین پرکاربرد در ایران به شمار می رود.

تراکتور


2- کمباین

کمباین یک ماشین کشاورزی چند منظوره به شمار می رود که غیر از عمل درو، کوبیدن و جدا کردن  دانه ها را از ساقه گیاه یا غلات مختلف را نیز انجام می دهد. این نوع از ادوات کشاورزی مدرن ابتدا توسط چهارپایان یدک می شد که به تدریج و با اختراع موتور احتراقی و سایر وسایل کشاورزی به زمره ماشین آلات پر مصرف کشاورزی پیوست.

کمباین ها دارای قطعات مختلفی هستند که با توجه به نوع استفاده از آنها شکل و نوع این قطعات نیز در آنها متفاوت است.  کمباین هزینه های جانبی از قبیل هزینه نیروی انسانی را به حداقل می رساند و از این نظر استفاده از این نوع ماشین آلات بسیار مقرون به صرفه می باشد.

کمباین

در ایران نیز کارخانه کمباین سازی در شهر اراک واقع شده که توانسته است در طول دوران فعالیت خود یعنی از سال 1348 تا کنون  این نوع ادوات کشاورزی مدرن را با کیفیت بسیار مطلوب به بازار عرضه نماید.


3- ماشین پنبه پاک کن

یکی از ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن به شمار می رود که می تواند با سرعت فوق العاده ای دانه پنبه را از الیاف آن جدا کند. این دستگاه در واقع یک نوع کمباین می باشد که کمباین کششی پنبه پاک کن نیز نامیده می شود.

این ماشین ابتدا به شکل دستی و سنتی  تولید شده و به مرور زمان به شکل امروزی و به عنوان ماشین سیار در آمد که می تواند در موقعیت های گوناگون جابجا شود.

انواع کمباین کششی چغندر قند نیز از جمله ماشین آلات پرکاربرد در کشاورزی می باشند که در همین گروه ماشین آلات قرار می گیرد. سرعت و کیفیت بهره وری با توجه به این نوع ادوات کشاورزی مدرن تا حدود زیادی افزایش پیدا کرده است و موجب شده است تا شاهد ورود انواع کمباین با مصارف گوناگون در بازار ادوات کشاورزی باشیم.

ماشین پنبه پاک کن


4- هواگردهای کشاورزی

یکی دیگر از ماشین آلات و ادوات کشاورزی که در سالیان اخیر به کار گرفته می شود وجود پهباد ها یا جت های سمپاشی می باشد. این نوع  که می تواند مراتع و منابع وسیعی را پوشش داده و در زمینه رفع هر گونه آفات یا پاشش کود  به مزارع پهناور  به کار می رود. از جمله جت آنتونوف ای ان 2 و یا سسنای 188 که توسط روسیه و آمریکا تولید شده اند.

 

لازم به ذکر است در کنار این محصولات ماشین آلات دیگری نیز وجود دارند که بسیار پر کاربرد بوده و در مناطق مختلف و مزارع گوناگون کشاورزی به کار می روند از جمله می توان به انواع تیلرها با ظرفیت های مخصوص اشاره کرد. امروزه کشاورزان به طور مستقل نسبت به خرید انواع وسایل کشاورزی و ادوات مختلف اقدام می کنند که از هر نظر مقرون به صرفه می باشد.

 

مقالات

پست های اخیر

4 نوع از پرکاربردترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن
۲۸ مرداد ۱۳۹۸
4 نوع از پرکاربردترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن
۲۸ مرداد ۱۳۹۸
4 نوع از پرکاربردترین ماشین آلات و ادوات کشاورزی مدرن
۲۸ مرداد ۱۳۹۸